Futech Inspektionskamera HD Pro IC6550 är den perfekta lösningen för inspektionsuppgifter där hög upplösning och flexibilitet är avgörande. Denna borescope-kamera är utrustad med en stor 5" (125 mm) färgskärm med HD-upplösning på 1920 x 1080, vilket ger kristallklara bilder och videor. Med en flexibel 5 meter lång kamerakabel och en 8 mm kamera med HD-upplösning och LED-belysning, kan du enkelt navigera genom trånga och svåråtkomliga områden.
Inspektionskameran har ett laddbart inbyggt 2000 mAh NiMH-batteri som kan laddas med den medföljande USB-C-kabeln. Den har även ett uttag för ett Micro SD-kort (64 MB medföljer) för lagring av bilder och videor. USB-C-uttaget möjliggör enkel överföring av dina inspelningar till datorer, surfplattor eller andra enheter.
Med funktioner som visning av livevideo, videoinspelning och fotografering, samt justerbar LED-ljusstyrka och steglös fokus/zoom från 2-10 cm, erbjuder denna inspektionskamera full kontroll och hög anpassningsbarhet. Kamerakabeln och kameran är IP67-klassade för vattentäthet, vilket gör den lämplig för användning i krävande miljöer.
Den mjuka, flexibla kamerakabeln i metallflex gör det enkelt att forma kameran i valfria vinklar och vikla ihop den för enkel förvaring. Tillbehören inkluderar en spegel, krok och magnet som kan monteras på kameralinsen, vilket ökar kamerans mångsidighet.
- Stor 5" färgskärm med HD-upplösning (1920 x 1080)
- 5 meter flexibel kamerakabel med 8 mm kamera
- LED-belysning med justerbar ljusstyrka
- Laddbart 2000 mAh NiMH-batteri med USB-C-laddning
- Stöd för Micro SD-kort (64 MB medföljer)
- IP67-klassad för vattentäthet
- Steglös fokus/zoom från 2-10 cm
- Levereras med spegel, krok och magnet
- Levereras i en robust nylonväska
Användningsområden
Futech Inspektionskamera HD Pro är idealisk för inspektion av rör, maskiner, byggnadsstrukturer och andra svåråtkomliga områden. Den är perfekt för professionella användare inom VVS, bygg, industri och fordonsreparationer.
Tekniska data
Skärmstorlek 5" (125 mm)
Skärmupplösning 1920 x 1080
Kameradiameter 8 mm
Kameraupplösning HD
Kabelns längd 5 meter
LED-lampor 8 st med justerbar ljusstyrka
Fokus/zoom 2-10 cm (steglöst ställbar)
Batterityp Inbyggt 2000 mAh NiMH-batteri
Laddningstid 2,5 timmar
Drifttid Upp till ? timmar (specificera om möjligt)
Videoformat AVI
Fotoformat JPEG
Upplösning video 1280 x 720
Arbetstemperatur -25 till 45 °C
Kameratemperatur -25 till 80 °C
Mått (enhet) 247 x 138 x 100 mm
Vikt 45 gram
Vattentäthet IP67-klassad
Levereras med
Futech Inspektionskamera HD Pro
5 meter flexibel kamerakabel
2 000 mAh NiMH-batteri
USB-C laddningskabel
Micro SD-kort (64 MB)
Spegel, krok och magnet
Robust nylonväska